Większość osób z naszego zespołu uczestniczyła w 7 spotkaniu European Dry Grassland Group (The 7th European Dry Grassland Meeting). EDGG zrzesza osoby z całej Europy zajmujące się badaniami naukowymi lub ochroną muraw, łąk i innych otwartych zbiorowisk roślinnych określanych ogólnym mianem "grasslands" (odnośnik na stronę EDGG znajduje się w zakładce Linki).
Konferencja odbyła się w dniach 28.05 01.06.2010 r w Smolenicach na Słowacji w malowniczo położonym, zrekonstruowanym dziewiętnastowiecznym zamku. Prezentowane podczas konferencji referaty dotyczyły zagadnień związanych z bioróżnorodnością, zagrożeniami, formami i sposobami ochrony różnych typów siedlisk o charakterze murawowym. Sesja plakatowa zaplanowana pod koniec pierwszego dnia, pozwoliła uczestnikom na szeroką polemikę nad wynikami zaprezentowanych badań.
Członkowie naszego zespołu przedstawili na konferencji następujące zagadnienia:
- 45-year changes in calcareous xerothermic vegetation in the Lower Odra river valley (NW Poland) (K. Barańska, M. J. Dąbrowski, M. Żmihorski).
- Anacamptis pyramidalis re-discovery in Poland (P. Pluciński).
- Diversity of calcareous xeric grasslands in Poland (K. Barańska, M. Żmihorski).
- Xerothermic grasslands of Borowa Góra hill (Lublin province, Tomaszów Lubelski county, SE Poland) - a potential Natura 2000 site (P. Chmielewski, A. Cwener).
- Xerothermic limestone grasslands on the Działy Grabowieckie region (Lublin Upland, SE Poland) (A. Cwener).
Uczestnicząc w konferencji mieliśmy znakomitą okazję na wymianę doświadczeń oraz przedyskutowanie problemów dotyczących organizacji ochrony muraw z innymi osobami realizującymi projekty związane z ochroną siedlisk murawowych, w różnych częściach Europy.
Na zamkniętym spotkaniu członków EDGG nasza grupa zaproponowała zorganizowanie w 2013 r. dziesiątego spotkania EDGG w Polsce. Jednocześnie będzie to konferencja, na której zostanie podsumowany realizowany przez nas projekt LIFE.
Podczas ostatnich trzech dni konferencji na Słowacji, zorganizowano wycieczki do:
- Tematínske Vrchy Mts
- Biele Karpaty Mts
- Devínska Kobyla and Sandberg
Była to znakomita okazja aby zobaczyć wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin oraz muraw na siedliskach, jakie w Polsce nie występują. Na Tematinskich Vrchach na uwagę zwracały wielogatunkowe murawy ostnicowe z tak charakterystycznymi gatunkami, jak: Stipa eriocaulis, Onosma visianii, Jovibarba globifera i Seseli osseum. W okolicznych lasach i zbiorowiskach okrajkowych mogliśmy podziwiać okazy Limodorum abortivum i Loranthus europaeus. Na półsuchych murawach na pograniczu Czech i Słowacji zaskoczyło nas bogactwo gatunków z rodziny storczykowatych, a zwłaszcza niepozorny przedstawiciel rodzaju Ophrys - O. holubyana. Rosły tu również takie efektowne gatunki, jak Iris variegata i Polygala major. Najbogatsze gatunkowo murawy kserotermiczne i zbiorowiska okrajkowe podziwiać mogliśmy w trakcie trzeciej wycieczki do rezerwatu "Devinska Kobyla", gdzie rosły rzadkie, bądź niespotykane w krajach nadbałtyckich: Muscari tenuiflorum, Peucedanum arenarium, Chamaecytisus austriacus, Iris pumila, Scorzonera hispanica, Himantoglossum adriaticum, czy Orobanche gracilis.
Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować organizatorom oraz pozostałym uczestnikom za merytoryczne dyskusje i miłą atmosferę.